Bagarn skrev:
Nån som har en spränskiss på bakaxeln till 65an? Tänkte byta bakhjulslagren.
Hej
Jag har tyvärr ingen skiss på detta men antar att du har en std 10 eller 12bultad cheva axel..
Du börjar med att palla upp bilen om den sitter på den,,
Sen tar du dän hjulen å tar dän bromstrummorna.
ta dän tvär staget som centrear axeln då det är i vägen..
Öppna axeln men ha en skål elller liknande under axeln innan, å skruva dän kåpan 10el12 skruvar.. Så rinner oljan ur..
Snurra på innan mätet tills du ser en liten bultskalle på sidan av diffklumpen denna håller diffpinnen i mitten av diffklumpen i axeln ta ur skruven å knack ur diffpinnen..


Nu kan du trycka in drivaxlarna ca 5-10mm i axel då kommer du åt att ta dän c-clippsen som sitter i ytteränden på drivaxlarna inne i vid diffen..
När dessa clips är borta kan du rycka ur drivaxlarna från axeln å gå lös på packboxarna & lagren med en glidhammare,,
Sedan driver du i nya lager med hjälp av det gamla lagret alt nått lämpligt drivdon sedan dit med nya packboxar sen ihop i omvänd ordning,,

Kolla oxå på slitage ytan på axlarna så dessa är ok å inte alt för ner slitna då krävs i värsta fall nya drivaxlar eller så får ett sk renoverings lager användas som har lite offset på lager ytan så den slits på ett nytt ställe..
Ha gärna på lite locktite på den lilla skruven som höll diffpinnen på plats
Ska du riva mer i axeln så är det inte så svårt bara man har koll på alla schims..
la till lite bilder som jag hitta på nätet
// Gurra