Ja vad vill ni veta?
Har själv en 500 snäcka och är toknöjd med styrningen, har monterat både 605 och 500 på olika bilar.
Om man inte har servo så behöver man snäckan och "rag joint" kommer inte på vad den heter på svenska, det är iallafall hardyskivan med splines som träs på snäckan längst ner på rattaxeln.
Samt pump, slangar och remskivor.
Har man hjälpservo behöver man dessa delar från en bil utan servo.
*Pitmanarm
*centerlink
samt då snäckan, pumpslangar och rag jointen, man använder sin gamla pump.
Man monterar dit snäckan sen får man måtta rattaxeln och kapa den och montera den nya rag jointen, den är som ett rör man trär på den gamla axeln och svetsar fast.
Vad cpp inte talar om är att det behövs en modifiering på kylet om man har det breda, skiljer ett par cm, inte mycket men det räcker för att den längre 500 snäckan inte får plats.
Dom talar däremot om att det inte funkar med 4 radigt kyl.
Jag hade givetvis det breda, skaffade ett annat kyl som cellades om.
605 funkar med alla kyl, men 500 är nytillverkad och bultas rätt i ramen, 605 får man ha en adapterplatta.
cpp är dom som tillverkar 500 snäckan.
http://www.classicperform.comVet att det finns borgeson snäckor också som har fått bra kritik, den monteras med adapterplatta.
Sen finns delphi 600 snäcka oxå,den tror jag bultas utan adapterplatta.
Har ingen erfarenhet av borgeson och delphi
Oj mycket text blev det, fråga på om ni undrar mer