GURRA skrev:
Hey
funkar vattenpumpen som den ska, Så vattnet ej står still?
Impellen kan ha släppt från axeln i pumpen å då blir det lika som att ta av remmen
Känns det nått i slangarna att det pulsar & cirkulerar?
Om du misstänker packningen så kan du ta ett komp prov å se om den läcker in där ev syns det på stift/en. annars syns det som du skrev i oljan eller vattnet beroende på vart packningen gått.
Annars går den som den ska styrka å gången? så inte nån justering rubbat sig
tex förgasar justering som gängat ut sig, fördelaren vridit sig nån grad så den jobbar på fel ställe alt vacum läckor till fördelare å gasare .igensatt luftfilter?
Finns många olika saker som kan hänt men ta först å kolla det som syns å känns cirkulation på vatten å vakumslangar mm
Motorn går som den ska. Märks inget där direkt. Kan så klart vara vattenpumpen. Man märker inte direkt något som "pulsar" eller direkt flöde när man känner på slangarna. När jag kollar i kylaren och varvar motorn så rör det sig lite i vattnet men inga stora rörelser. Men jag vet inte om pumpflödet är så högt i vanliga fall heller. Synd man inte har genomskinliga slangar.