Aktuellt datum och tid: 01 maj 2026, 02:20
Visa obesvarade inlägg | Visa aktiva trådar
Forumindex » Teknik » Motor och drivlina
|
Sida 1 av 1
|
[ 3 inlägg ] |
|
| Författare |
Meddelande |
|
JimmyHoffa
|
Inläggsrubrik: gaswire Postat: 06 aug 2010, 20:19 |
|
Blev medlem: 29 jul 2010, 10:41 Inlägg: 400 Ort: Skaraborg
|
|
har gett mig på att försöka få ordning på gasen, den är lite glappig och pedalen vill fastna på lite höga motorvarv. Jag vet inte riktigt hur det ska se ut med fästen och fjädrar och liknande men har för mig att det ibland sitter ett litet stag och sen wire till förgasaren eller att staget går hela vägen till förgasaren. som det ser ut nu så går det en wire från pedalen direkt till förgasaren och där sitter det lite fjädrar och sånt men det känns som det saknas nåt.
vore grymt tacksam om nån har någon bra bild på hur det ska se ut, finns väl olika varianter kanske men allt är en fingervisning åtminstonde.
det sitter inga fjädrar eller liknande nere vid pedalen?
impala -63 med holley knasare
|
|
 |
|
|
IMPALA
|
Inläggsrubrik: Re: gaswire Postat: 08 aug 2010, 23:15 |
|
Blev medlem: 19 maj 2009, 09:20 Inlägg: 3461 Ort: Stockholm
|
|
Ska till garaget imorrn, ska försöka komma ihåg att knäppa en bild på hur det ser ut på min.
_________________ 1967 Impala Fastback 1959 Impala Convertible
|
|
 |
|
|
JimmyHoffa
|
Inläggsrubrik: Re: gaswire Postat: 09 aug 2010, 09:11 |
|
Blev medlem: 29 jul 2010, 10:41 Inlägg: 400 Ort: Skaraborg
|
IMPALA skrev: Ska till garaget imorrn, ska försöka komma ihåg att knäppa en bild på hur det ser ut på min. vore mycket tacksam 
|
|
 |
|
|
Sida 1 av 1
|
[ 3 inlägg ] |
|
Forumindex » Teknik » Motor och drivlina
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster
|
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori
|